Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności
Źródło: ROL

21 stycznia 2011 • W regionie • RzeczpospolitaSondaż GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”: spory spadek PO, PiS zyskuje poparcie

Partia Donalda Tuska może dziś liczyć w sondażu GfK Polonia dla "Rz" na 45-proc. poparcie. A jeszcze przed Bożym Narodzeniem miała 54 proc. zwolenników.

Od tego czasu jednak sporo się wydarzyło: chaos na kolei, decyzja rządu o zmniejszeniu składki emerytalnej przekazywanej do OFE oraz publikacja raportu MAK o przyczynach katastrofy smoleńskiej, w którym pominięto ewentualną odpowiedzialność rosyjskich kontrolerów lotu. – Od miesiąca media głównego nurtu krytykują rząd – mówi politolog z PAN Artur Wołek. – W największym stopniu na wahnięcie nastrojów miał wpływ raport MAK, bo z innych sondaży wynika, że chaos na kolei czy sprawa OFE nie zmieniły poparcia dla PO.

Zdaniem politologa Polacy źle odebrali obarczenie pełną odpowiedzialnością za katastrofę polskich pilotów i brak szybkiej reakcji premiera na raport. – Bez wątpienia jest to najpoważniejszy kryzys wizerunkowy rządu Tuska – ocenia Artur Wołek. – Tyle że podczas środowej debaty na temat działań rządu na rzecz ustalenia przyczyn katastrofy premier zrobił to, co Polacy bardzo lubią. Ustawił się w roli rozsądnego premiera atakowanego przez zwariowaną opozycję, która oskarża go o zdradę, a w tę ludzie nie uwierzą. Dlatego nie wykluczam, że Tuskowi uda się wywinąć z tej kryzysowej sytuacji.

Również socjolog Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych, uważa, że na razie nie można przesądzać, iż Platforma osłabnie na trwałe. – Ale nie da się ukryć, że miała ostatnio bardzo ciężki okres – komentuje. – Bałagan na kolei, awantura o OFE i publikacja raportu MAK doprowadziły do ataków na rząd z różnych stron.

W takiej sytuacji – zdaniem socjologa – najbardziej prawicowi wyborcy PO mogli zwrócić się ku PiS, a ci bardziej lewicowi ku SLD.

Ta teza znajduje potwierdzenie w notowaniach pozostałych partii. Bo poparcie dla PiS wzrosło o 4 punkty – z 26 do 30 proc., dla SLD z 10 do 12 proc. Kucharczyk uważa, że zamieszanie wokół raportu MAK może być gwoździem do trumny dla PJN. – Bo kiedy w polityce górę biorą emocje, ta partia, która w sprawie katastrofy smoleńskiej mówi językiem PiS, nie ma szans, by się przebić – mówi socjolog.

Źródło: Rzeczpospolita