Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

28 stycznia 2011 • W regionie • PAP / TVP3 SzczecinWysłuchanie publiczne ws. Nord Stream - 22. lutego w Szczecinie (materiał video)

22. lutego w Szczecinie odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie wpływu gazociągu Nord Stream na gospodarkę polską, zorganizowane przez europarlamentarzystów z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PE - poinformował w piątek europoseł Marek Gróbarczyk.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli już przedstawiciele konsorcjum Nord Stream zarządzającego budową Gazociągu Północnego - powiedział w Szczecinie Gróbarczyk. Zaproszeni zostali również przedstawiciele prezydencji węgierskiej w PE, europarlamentarzyści z krajów basenu morza Bałtyckiego, rybacy, samorządowcy z Zachodniopomorskiego, naukowcy. Jak powiedział inicjator spotkaniaGróbarczyk, omawiane mają być m.in. kwestie dotyczące zakopania odcinka rurociągu pod dnem morskim tak, aby nie ograniczał dojścia do polskich portów oraz sprawy związane z odszkodowaniami dla rybaków. Wysłuchanie publiczne Gróbarczyk organizuje nie w Brukseli, ale w Szczecinie, "by być bliżej zainteresowanych bezpośrednio problemem". Budowa morskiego odcinka Nord Stream, który przez Bałtyk połączy Rosję z Niemcami, ruszyła w kwietniu. Gazociąg będą tworzyły dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Pierwsza nitka Nord Stream ma być oddana do użytku pod koniec 2011 roku, a druga - w końcu 2012 roku.