Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

15 maja 2011 • W regionie • Centrum Prasowe Wojewody ZachodniopomorskiegoPrezydencja Polski w UE - konkurs edukacyjny pod patronatem Posła do PE Marka Gróbarczyka

Konkurs edukacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych na temat prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej organizują wojewoda zachodniopomorski oraz zachodniopomorski kurator oświaty.

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat polskiej prezydencji. Już 1 lipca nasz kraj obejmie przewodnictwo w Radzie UE.

Zadaniem konkursowym jest stworzenie projektu promującego i prezentującego zagadnienia związane z prezydencją na terenie szkoły lub w najbliższym otoczeniu. Uczniowie będą mogli popisać się nie tylko wiedzą, ale i kreatywnością. Forma projektu jest dowolna – mogą być to lekcje, zabawy, koncerty itp.

Na zwycięzców czekają warsztaty, a dla najlepszego zespołu przewidziana jest wycieczka do Brukseli. Trzy grupy otrzymają pieniądze na wprowadzenie swoich projektów w życie – granty w wysokości po 1000 zł.

Fundatorami nagród są eurodeputowani: Marek Gróbarczyk, Bogusław Liberadzki oraz Sławomir Nitras. - Wszyscy parlamentarzyści wyrazili zainteresowanie i ogromne zaangażowanie w przygotowanie konkursu – mówi wojewoda zachodniopomorski, Marcin Zydorowicz.

Projekty można składać do 30 maja w Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Zwycięzców poznamy w drugiej połowie czerwca. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronach Kuratorium Oświaty oraz Zachodniopomorskie Urzędu Wojewódzkiego.


REGULAMIN

KONKURSU EDUKACYJNEGO

NT. PREZYDENCJI POLSKI W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Organizatorzy konkursu

§ 1

Organizatorem konkursu edukacyjnego nt. prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej (zwanego dalej Konkursem) jest Wojewoda Zachodniopomorski i Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Cele konkursu

§ 2

Celem Konkursu jest zapoznanie uczniów z zagadnieniami dotyczącymi polskiej prezydencji, poczynając od tego, czym jest prezydencja i jakie są jej zadania, aż po zachęcenie młodych ludzi do aktywnego udziału w programach kierowanych do młodzieży w trakcie jej trwania.

Zakres tematyczny konkursu

§ 3

1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego.

2. Zadaniem konkursowym jest stworzenie projektu promującego i prezentującego zagadnienia nt prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej na terenie swojej szkoły i/lub w najbliższym otoczeniu w jak najciekawszej i jednocześnie przystępnej formie.

3. Forma realizacji projektu jest dowolna (mogą to być lekcje, debata, zabawa, specjalnie wydana gazetka, happening, koncert, przedstawienie, cykl konkursów itd.).

Struktura organizacyjna

§ 4

1. Zadanie konkursowe może być realizowane w grupach maksymalnie 10 - osobowych.

2. Zgłoszenie do konkursu następuje wyłącznie poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia, dostępnego na stronie Kuratorium Oświaty www.kuratorium.szczecin.pl w terminie do 7 maja 2011 r..

3. Prace konkursowe należy przesłać do Kuratorium Oświaty w Szczecinie do dnia 31 maja 2011 r. na adres:

Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Ul. Matejki 6B

71-615 Szczecin

z dopiskiem: Konkurs edukacyjny nt prezydencji Polski w Radzie UE

4. Komisja konkursowa spośród nadesłanych prac dokona wyboru 10 najciekawszych prac konkursowych, spośród których trzem przyzna tytuł Laureata.

5. Ogłoszenie wyników Konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu
20 czerwca 2011 r. w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
w Szczecinie. Wyniki zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

§ 5

1. Laureaci do 30 września 2011 r. przesyłają do Kuratorium Oświaty w Szczecinie pisemną informację na temat etapu i sposobu realizacji projektu.

2. Uwzględniając pomysł i praktyczną realizację projektu Komisja Konkursowa jednemu spośród trzech Laureatów przyzna tytuł Laureata I-go miejsca.

3. Wynik przyznania tytułu Laureata I-go miejsca zostanie ogłoszony w październiku.

§ 6

1. Oceny prac konkursowych dokona Komisja Konkursowa powołana przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

2. Komisja Konkursowa składa się z 5 osób: po jednym przedstawicielu Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Urzędu Wojewódzkiego, trzech specjalistów w zakresie historii i WOS-u.

3. Wyniki Konkursu są ostateczne i nie mogą stanowić przedmiotu odwołania.

§ 7

Nagrody i wyróżnienia

1. Uczestnicy 10 najlepszych projektów wybranych przez Komisję Konkursową, w październiku wezmą udział w dwudniowych warsztatach związanych z tematyką prezydencji, prowadzonych przez studentów koła naukowego „Politolog” z Wydziału Politologii i Europeistyki US.

2. Trzech Laureatów Konkursu zostanie nagrodzonych grantem w wysokości 1000 zł, przeznaczonym na realizację projektu w zwycięskich szkołach.

3. Nagrodą dla grupy - Laureata I-go miejsca - po zrealizowaniu projektu, będzie wycieczka do Brukseli.

Fundatorzy nagród

4. Fundatorami nagród w konkursie są:

Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Marek Gróbarczyk

Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Bogusław Liberadzki

Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Sławomir Nitras

Zachodniopomorski Kurator Oświaty Pan Artur Gałęski.