20 sierpnia 2011 • W regionie • Polskie Radio SzczecinPoseł Marek Gróbarczyk i senator Krzysztof Zaremba o dzierżawie terenów stoczniowych przez spółkę Kraftport
Sąd Okręgowy w Katowicach nakazał prokuraturze wszcząć śledztwo przeciwko właścicielowi firmy Kraftport. Sprawa dotyczy domniemanych nieprawidłowości, jakie miały miejsce w innych spółkach należących do właściciela - Fryderyka Frejowskiego.
Dziś w Szczecinie, podczas konferencji prasowej senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Zaremba pokazał dziennikarzom postanowienie sądu w tej sprawie. Kraftport wydzierżawił na dziesięć lat od Towarzystwa Finansowego Silesia tereny Stoczni Szczecińskiej.
Senator Krzysztof Zaremba pokazując decyzję sądu mówił, iż przedstawia ona z kim państwowa spółka, jaką jest Towarzystwo Finansowe Silesia, podpisuje kontrakty dotyczące przyszłości Stoczni Szczecińskiej. - Postanowieniem Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 18 lipca 2011 roku, sąd postanowił uchylić postanowienie prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko panu Frejowskiemu i spółce Meveyo, którą reprezentował, ponieważ kontrahenci pana Frejowskiego poczuli się oszukani - powiedział Zaremba.
Senator przypuszcza, iż właściciel Kraftportu ma też kłopoty z niemieckim wymiarem sprawiedliwości. - Zwróciłem się do panów ministrów, przede wszystkim do pana Krzysztofa Kwiatkowskiego z pytaniem czy kiedykolwiek niemieckie organy wymiaru sprawiedliwości zwracały się o pomoc prawną w oparciu o ewentualne toczące się tam postępowania organów karno-skarbowych wobec osoby pana Fryderyka Frejowskiego - poinformował Krzysztofa Zarembę.
Obecny dziś na konferencji prasowej były minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk poinformował, iż chce zainteresować problemem likwidacji stoczni w Szczecinie, Komisarza Komisji Europejskiej Janusza Lewandowskiego.
Prokurator Elżbieta Mizeracka z Prokuratury Rejonowej Katowice Południe potwierdziła, iż zajmie się sprawą spółek właściciela Kraftportu. Przypomnijmy, że to sąd nakazał prokuraturze podjęcie śledztwa. Wcześniej prokuratura umorzyła sprawę.
Prokurator Elżbieta Mizeracka z Prokuratury Rejonowej Katowice Południe mówi, iż po decyzji sądu prokuratura nie miała wyjścia i musiała zająć się sprawą spółek właściciela Kraftportu. - Sąd nie przesądza tu czy jest przestępstwo, czy go nie ma. Sąd uważa, że trzeba przesłuchać świadków i dopiero wtedy będzie wiadomo, o czym tak naprawdę mówimy - mówi Mizeracka.
Wcześnie prokuratura odmówiła prowadzenia śledztwa w tej sprawie. - Prokurator po przeprowadzeniu swoich czynności doszedł do wniosku, że brak jest znamion popełnienia przestępstwa i w związku z tym wydał decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa. Sąd jednak był innego zdania i my niestety jesteśmy tym związani - dodaje Mizeracka.
Prokuratura tłumaczy na czym miałoby polegać domniemane przestępstwo popełnione przez właściciela Kraftportu. - Jest zawiadomienie o przekroczenie uprawnień w zarządzie spółki. Jeden wspólnik składa zawiadomienie na drugiego wspólnika - tłumaczy Mizeracka.
Kraftport należy do Fryderyka Frejowskiego. Firmie tej Towarzystwo Finansowe Silesia wydzierżawiło na 10 lat tereny Stoczni Szczecińskiej z możliwością kupna po roku dzierżawy. Silesia w oświadczeniu zadeklarowała, że Kraftport będzie w stoczni budował statki o nośności 70 tysięcy ton i zatrudni 1000 osób.
Adrian Słojewski reprezentujący Towarzystwo Finansowe Silesia na razie nie komentuje całej sprawy, natomiast Fryderyk Frejowski nie odbiera telefonu.