Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

13 kwietnia 2012 • W regionie • www.iswinoujscie.plMarek Gróbarczyk uczestnikiem seminarium dot. budowy tunelu w Świnoujściu (materiał video)

Obecni na sesji nadzwyczajnej poświęconej sytuacji w MSR posłowie mieli w czwartek niepowtarzalną okazję do zapoznania się ze wszystkim co dzieje się w Świnoujściu w związku ze staraniami o budowę stałej przeprawy. Seminarium zorganizowano jednak przede wszystkim z myślą o radnych i mieszkańcach.

Prezydent miasta i jego współpracownicy wykorzystali okazję aby udowodnić, że ostatnie lata nie były dla tej inwestycji „straconymi”. Przedstawiono całą dokumentację, korespondencję z urzędami i instytucjami. Przypomniano opracowania i studia nad wariantami przeprawy oraz możliwe sposoby jej finansowania. Prezentację prowadziła zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Przypomniała ona, że władze Świnoujścia są tak zdeterminowane by wybudować tunel, że dopuszczały nawet wariant pewnej odpłatności za przejazd. Wśród rozmaitych propozycji montaży finansowych były takie, które uwzględniały kredyty i partnerstwo publiczno-prywatne.

Seminarium miało być rzeczową prezentacją wszystkich aspektów inwestycji i takie było choć nie brakowało również wzajemnego wypominania sobie zdarzeń z przeszłości, które mogłyby rzucić cień na konstruktywne myślenie o tunelu. Na szczęście wzajemne uszczypliwości pomiędzy prezydentem, a opozycją nie zdominowały dyskusji.


Za jej najważniejszy efekt można uznać zgodne wypowiedzi obecnych na sali posłów. Joachim Brudziński, Grzegorz Napieralski, Andrzej Adamczyk, Michał Jach, Leszek Dobrzyński – choć reprezentują w Sejmie rożne ugrupowania i regiony (Andrzej Adamczyk np. przyjechał z Małopolski) – na temat konieczności budowania tunelu wypowiadali się zgodnie. Leszek Dobrzyński mówił nawet o „narodowym, Polskim interesie”.

Poseł Adamczyk wypomniał rządowi, że „topi miliardy w Gdańsku” gdzie postanowiono budować tunel mimo że niedaleko jest już most, a w Świnoujściu władze nie mogą się zdecydować nawet na „plan minimum” czyli – na początek; jedna nitka tunelu za ok 900 milionów.

Seminarium z licznym udziałem posłów można uznać za sukces. Ze Świnoujścia wychodzi bowiem kolejny, bardzo czytelny sygnał o konieczności stałego połączenia miasta zresztą kraju. A parlamentarzyści otrzymali potężna dawkę argumentów, którymi mogą posłużyć się w dalszych działaniach, również politycznych. Bo tak naprawdę to wszystko wskazuje na to, że kluczem do tunelowego sukcesu pozostaje nadal zbudowanie lobbingu politycznego dla rozwiązania największej bolączki Świnoujścia.