Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności
fot. Biuro Posła Marka Gróbarczyka

15 października 2012 • W regionie • Kurier Szczeciński„Pięć lat rządów Donalda Tuska. Degradacja Pomorza Zachodniego”

„Pięć lat rządów Donalda Tuska. Degradacja Pomorza Zachodniego” - pod tym tytułem politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali w poniedziałek konferencję prasową w Szczecinie.

- Czy dlatego głosowaliście na PO, by rozszerzał się w naszym regionie obszar biedy, patologii i przestępczości? - pytał wyborców PO Leszek Dobrzyński, poseł PiS-u.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości punkt po punkcie próbowali obalić obietnice rządu Donalda Tuska.

- Rząd obiecywał wsparcie dla przedsiębiorczości. W ostatnim roku „wsparcie” to polegało na podwyższeniu podatku VAT i składki emerytalnej - mówił poseł Michał Jach. - Stopa bezrobocia w naszym regionie wzrosła do 16,5 proc. W ostatnim roku wykreślono ponad 23 tys. przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne, to jest o 60 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Zahamowanie budowy drogi S3, brak modernizacji Nadodrzańskiej Magistrali Kolejowej i wycofanie się z budowy tunelu w Świnoujściu - to zdaniem PiS-u główne grzechy infrastrukturalne rządów PO względem naszego regionu.

- W tym roku zmniejszyła się także liczba mieszkań oddawanych do użytku aż o 14 proc. - dodał Jach.

- Ponad 100 tys. osób w naszym regionie jest bez pracy. Za tymi liczbami kryją się ludzkie dramaty! - wtórował Leszek Dobrzyński.

O energetyce i gospodarce morskiej mówił europoseł Marek Gróbarczyk.

- Opóźnia się otwarcie gazoportu, Nord Stream wypłycił podejście do naszych portów, a projekt pogłębienie toru wodnego do 12,5 m nie jest wpisany do żadnego programu - wyliczał Gróbarczyk. - Próba prywatyzacji Polskiej Żeglugi Morskiej to nic innego jak chęć dobrania się do pieniędzy, które znajdują się w tym przedsiębiorstwie, bo firma dobrze sobie radzi. A to nie podoba się premierowi.

Do pakietu złej polityki PO dodał „dążenie do likwidacji Elektrowni Dolna Odra” i dopuszczenie do złomowania kutrów.

- Dwie trzecie floty rybackiej zostało odstawione od połowów. Obecnie wykorzystanie naszej kwoty połowowej dorsza wynosi zaledwie 30 proc. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, to może być problem z wykorzystaniem limitów, dając tym samym argument, że kwota powinna zostać jeszcze bardziej zmniejszona - mówił Marek Gróbarczyk.

Poseł Czesław Hoc przypomniał protesty rolników pod Agencją Rynku Rolnego w Szczecinie i brak aktywizacji terenów popegeerowskich. Skrytykował też rosnące kolejki w przychodniach i szpitalach.

- Służba zdrowia nie ma dziś głowy i dowództwa. Minister chce być pierwszym strażakiem, który jak się pali, to zaczyna kopać studnię - komentował Hoc.

Konferencję podsumował poseł Joachim Brudziński.

- Wobec rządów tych nieudaczników i cudaków - od cudów obiecywanych przez Donalda Tuska, alternatywą jest PiS - stwierdził.