Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności
fot. Marynarka Wojenna RP

29 października 2012 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk o budowie polskich okrętów w niemieckich stoczniach...

Platforma Obywatelska podaje tlen niemieckim stoczniom - uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Polski rząd bowiem planuje zakup od naszych zachodnich sąsiadów trzech okrętów dla marynarki wojennej.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planach zakupu trzech niszczycieli min. Ich koszt to prawie 1,5 mld złotych.

- Te pieniądze powinny zostać w Polsce - uważa poseł PiS Joachim Brudziński. - Dajemy możliwość utrzymania mocy produkcyjnej stocznio
m niemieckim przy jednoczesnym totalnym upadku polskiego przemysłu stoczniowego.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk dodaje, że stan polskiej marynarki wojennej jest fatalny i jedynie kilka okrętów z ponad 40 jest w pełni sprawnych.

- Natychmiast potrzebny jest ogromny projekt skierowany na modernizację polskiej floty wojennej. Czym to jednak modernizować, skoro Donald Tusk zlikwidował wszystko, co się dało? - pyta Gróbarczyk.

PiS domaga się natychmiastowego zwołania Komisji Obrony Narodowej i wyjaśnień w sprawie zakupu 3 okrętów od niemieckiej stoczni.