Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

8 grudnia 2012 • W regionie • Polskie Radio SzczecinEkspercka konferencja o przyszłości polskiej gospodarki morskiej

Polska polityka morska nie dostosowała się do zmian, jakie nastąpiły w tej branży na świecie - to konkluzja sobotniego spotkania pt. "Jak odrodzić gospodarkę morską", które zorganizowała w Szczecinie opozycja parlamentarna. Sporo miejsca eksperci poświęcili także sytuacji przemysłu stoczniowego w naszym mieście.

Były Minister Gospodarki Morskiej, Marek Gróbarczyk jasno powiedział, że bez wsparcia państwa funkcjonowanie stoczni jest dziś niemożliwe.

- Bez odpowiednich zachęt i przyjaznych systemów podatkowych oraz gwarancyjnych nie da się obecnie budować statków - tłumaczył Gróbarczyk.

Prezes Holdingu Stoczniowego, Krzysztof Piotrowski podkreślał natomiast, że jest jeszcze szansa na odbudowę zakładu.

- Dopóki żyją ludzie, którzy zajmowali się tym przemysłem, to nadzieja wciąż jest - uważa Piotrowski.

Najbardziej krytyczny był natomiast były dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej. Paweł Brzezicki stwierdził, że dziś nie ma już żadnych pomysłów na wsparcie gospodarki morskiej.

- Nie możemy oczekiwać ich ze strony obecnej ekipy rządzącej, która chociażby rozwałkowała stocznię - mówił Brzezicki.

Podkreślał też, że Polska straciła np. szansę na wybudowanie gazowców, które mogły wozić gaz skroplony do terminalu LNG w Świnoujściu. Po jego uruchomieniu nasz kraj będzie musiał płacić ogromne pieniądze za dostarczenie gazu armatorowi z Kataru.

W konferencji bierze udział czterech byłych ministrów związanych z gospodarką morską.