Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

6 kwietnia 2013 • W regionie • RIRMMarek Gróbarczyk o propozycji rozbudowy gazociągu Jamał – Europa

Gazprom ma kontynuować projekt z myślą o dostawach gazu dla Polski, Słowacji i Węgier. Prezydent Rosji spotkał się już w tej sprawie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że będzie na szczycie państw bałtyckich w Petersburgu, gdzie spotka się z szefem Gazpromu i liczy na szczegóły dot. rosyjskich deklaracji w sprawie drugiej nitki gazociągu.


Europoseł Marek Gróbarczyk zwraca jednak uwagę na fakt, że rosyjska polityka energetyczna nie ma nic wspólnego z interesami poszczególnych krajów. Przykładem jest tu budowa gazociągu Nord Stream. Polityk podkreśl, że do wszystkich projektów Rosjan należy podchodzić z rezerwą.

- Polska nie powinna pozwolić po raz kolejny „nabić się w butelkę”, uwierzyć jakimś zapewnieniom Rosji, że jest to tylko i wyłącznie robione dla uzyskania stabilności dostaw gazu do Polski. Przypomnijmy sobie jak parę lat temu kiedy Rosja weszła w konflikt z Ukrainą, zakręciła w zimę gaz dla Rumunii, Bułgarii i Słowacji, nie patrząc na to, że sytuacja była naprawdę tragiczna. Dlatego też każde tłumaczenie, że ma to za zadanie ustabilizowanie sytuacji w Europie, w tym też w Polsce jest po prostu nieprawdziwym rozwiązaniem. Rosja ma jeden cel; politykę imperialistyczną, utrzymania rynku zbytu i przejęcia całkowicie dostaw gazu do Polski, tak abyśmy byli takimi nowoczesnymi lennikami Rosji -zaznacza europoseł Marek Gróbarczyk.

Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w 1999 roku. Liczy 2 tys. km i przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski oraz Niemiec. Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream, nie zaczęto jej nawet projektować.