Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

5 lipca 2013 • W regionie • PAPMarek Gróbarczyk w Elblągu o korytarzu transportowym Via Carpatia

Europoseł PiS Marek Gróbarczyk poinformował na konferencji w Elblągu, że on i jego koledzy z partii złożyli rezolucję, która ma doprowadzić do wpisania Elbląga do ciągu komunikacyjnego Via Carpatia. PiS po raz kolejny powtórzył, że przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny.

O złożeniu rezolucji Gróbarczyk poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej na elbląskiej przystani. "Dotyczy ona wezwania Komisji Europejskiej do wpisania Elbląga w ciąg komunikacyjny korytarza europejskiego Via Carpatia, który od Grecji ciągnie się po Litwę. Chcemy, by naturalnym odbiciem tego korytarza był Elbląg" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że podpis pod tą rezolucją złożyli oprócz niego europosłowie: Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Ryszard Czarnecki, Konrad Szymański i Janusz Wojciechowski.

Szlak Via Carpatia ma przebiegać wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i Koszyce do Debreczyna na Węgrzech i dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce szlak ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19. Pomysł budowy drogi Via Carpatia to inicjatywa Polski. Została sformalizowana w październiku 2006 r

Gróbarczyk przekonywał, że dla włączenia Elbląga do korytarza transportowego Via Carpatia "nic nie trzeba robić, jedynie zrealizować" projekty już przygotowane przez PiS. Dodał, że jednym z tych projektów jest przekopanie Mierzei Wiślanej.

"Przekop Mierzei Wiślanej jest jednym z elementów niezbędnych do Via Carpatii, bo w tym ciągu nie może być przeszkód, a teraz Cieśnina Pilawska jest barierą" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że ma nadzieję, iż złożona w czwartek rezolucja zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.

"Wierzę, że będzie to pierwszy element realizacji programu już naszego prezydenta Jerzego Wilka" - podkreślał Gróbarczyk.

Obok Gróbarczyka do przekopu Mierzei Wiślanej przekonywał w piątek kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, który mówił, że do elbląskiego portu wcale nie musiałyby przypływać kontenerowce, ale przede wszystkim jachty i ewentualnie barki transportowe. Sulatycki mówił, że z doświadczenia wie, że taka inwestycja jest bardzo opłacalna.

O przekop Mierzei Wiślanej była w piątek pytana także kandydatka PO na prezydenta Elbląga Elżbieta Gelert i towarzyszący jej na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Gelert powiedziała, że "jeśli będzie zgoda województwa pomorskiego i jeśli Polskę będzie stać na to", to będzie popierać przekop Mierzei Wiślanej, by wykorzystać to jako atut w rozwoju turystycznym.

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zastrzegł, że "przy przekopie Mierzei trzeba pamiętać o tym, o czym politycy nie chcą mówić". "Chodzi o ekologię. Przekop może spowodować, że Mierzeja Wiślana przestanie być Mierzeją, a Zalew Wiślany może zmienić zasolenie i charakter. I to też w dużej mierze muszą rozważyć mieszkańcy Elbląga" - mówił Biernacki.

Słowa Biernackiego kandydat PiS na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk odebrał jako poparcie idei przekopu. Wilk publicznie podziękował Biernackiemu "za przekonanie się do jego programu i poparcie go". "Zapraszamy do PiS, panie ministrze" - powiedział Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej i uczynienie z Elbląga "czwartego portu RP" to kluczowa obietnica PiS w przedterminowych wyborach w Elblągu.