Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

25 sierpnia 2013 • W regionie • Kurier SzczecińskiMarek Gróbarczyk uczestnikiem corocznych Dożynek w Pyrzycach

Pyrzyce. Półtorej godziny trwała prezentacja dożynkowych wieńców i parafii, w których je przygotowano. W niedzielę w Pyrzycach odbyły się dożynki archidiecezjalne. Liturgię sprawował ksiądz arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.

Uroczystości, których gospodarzem była parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach rozpoczęły się o g. 14. Delegacje z dożynkowymi wieńcami z parafii kilkunastu dekanatów z południowej i centralnej części Archidiecezji prezentowały okazałe wieńce i przedstawiały swoje parafie. Wieńce różnych kształtów i rozmiarów zrobione zostały ze zbóż różnych gatunków, kwiatów, ziół i owoców. Np. wieniec parafian z Morynia przybrał kształt kościoła, który w tym roku obchodzi 750-lecie. Przy okazji prezentacji mówiono wiersze, śpiewano pieśni. Jedna z delegacji przypomniała wiersz Marii Konopnickiej „Dożynki":„Plon przynieśli, plon! Przynieśli nam wieniec z kłosów naszej ziemi."

Po prezentacji wieńców kilkaset zgromadzonych przed polowym ołtarzem wiernych zaintonowało pieśń „Jak szczęśliwa Polska cała". W tym czasie do ołtarza zbliżyły się poczty sztandarowe różnych organizacji i instytucji. Starostowie dożynek Aleksandra i Waldemar Łukasiewiczowie, gospodarujący na 60 ha ziemi w Nowym Chrapowie zwrócili się do arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z prośbą o poświęcenie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. „Aby tego naszego chleba powszechnego nigdy nikomu nie zabrakło" - mówiła starościna.

Ksiądz arcybiskup błogosławił rolników, ich pracę i plony. Przekazał życzenia mieszkańcom wsi i miast, po czym rozpoczęła się msza święta.

Przy okazji dożynek czynne były stoiska, na których można było skosztować wielu produktów regionalnych przygotowanych m.in. przez członków spółdzielni socjalnych z Brzeska i Rzepnowa.