Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

13 września 2013 • W regionie • Polskie Radio SzczecinPonad połowa Zalewu Szczecińskiego będzie wpisana do chronionego obszaru Natura 2000

Resort środowiska zablokuje rozwój województwa zachodniopomorskiego - tak uważa Prawo i Sprawiedliwość. Politykom PiS nie podoba się projekt rozporządzenia, dzięki któremu ponad połowa Zalewu Szczecińskiego oraz Zalew Kamieński będą wpisane do chronionego obszaru Natura 2000.

Ich zdaniem, o kilka miesięcy wydłuży to proces inwestowania, bo potrzebne będą kolejne dokumenty. Zgodnie z projektem rozporządzenia każdy, kto zamierza zbudować marinę czy pensjonat wokół Zalewu, najpierw będzie musiał uzyskać raport oddziaływania na środowisko.

- Dostęp do wody jest i musi stać się podstawą przyszłego rozwoju województwa - mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Gróbarczyk.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski uspokaja i tłumaczy, że inwestycje są możliwe. Przykładem jest budowa terminalu LNG w Świnoujściu, który również powstał na obszarze chronionym.

Polityk przyznaje jednak, że wydłużą się procedury, ale wszystko ma jeden cel. - Korzystamy ze środowiska naturalnego w taki sposób, aby zostawić je następnym pokoleniom w niepogorszonym stanie - wyjaśnia Gawłowski.

Wiceminister dodaje, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych miesiącach.