Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

3 listopada 2013 • PublikacjeOficjalna wizyta na Węgrzech

Jutro wybieram się na Węgry, do Budapesztu. Będzie to oficjalna wizyta m.in. z Konsulem Honorowym Węgier w Szczecinie Arturem Balázsem i Prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem.

W trakcie kilkudniowego pobytu zaplanowaliśmy wiele interesujących spotkań, m.in.:

- z Richárdem Hörcsikiem - przewodniczącym Komisji ds. Europejskich Węgierskiego Parlamentu (ze sprawującej władzę partii Fidesz),

- z Gergely Prőhle - Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,

- z Réka Szemerkényi - Główną Doradcą do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa węgierskiego rządu.

Spotkamy się także z samorządowcami, m.in. z Szilárd Németh - burmistrzem Dzielnicy XXI Budapeszt–Csepel oraz przedstawicielami instytucji promujących rozwój gospodarczy, współpracę międzynarodową i kulturę.

W większości spotkań naszej delegacji towarzyszyć będzie Katinka Konya - konsul Węgier w Polsce.

Tematyka planowanych rozmów (prócz potrzeby zacieśniania relacji dwustronnych), to m.in. zagadnienia dotyczące solidarności energetycznej w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Na pewno omówimy kwestie budowy gazociągów Nord Stream i South Stream i ich wpływu na dywersyfikację dostaw gazu do krajów byłego bloku wschodniego.

Chciałbym się także skupić na kwestiach budowy europejskich korytarzy transportowych w oparciu o oś Północ-Południe. W agendzie wizyty istotną rolę pełnią także zagadnienia dot. rolnictwa.

Marek Gróbarczyk