Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

8 listopada 2013 • W regionie • Radio KoszalinMarek Gróbarczyk w Koszalinie o katastrofalnej sytuacji dorszy w Bałtyku

Problem chudych dorszy zamienił się w problem martwych dorszy - powiedział w Koszalinie poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Marek Gróbarczyk. Jego zdaniem populacja tych ryb w Bałtyku jest już drastycznie niska.

Mowa była o połowach małych szprotów i śledzi, którymi żywią się dorsze. Długoletni program ochrony dorszy, który miał przynieść efekty - zawiódł. Stąd apel o zajęcie się sprawą spadającej populacji tych ryb. We wrześniu i październiku polscy rybacy odłowili zaledwie 2 procent swojego limitu połowowego.

Zarówno europoseł, jak i rybacy upatrują ratunku w funduszach unijnych, które rząd - ich zdaniem - powinien przeznaczyć na dopasowanie limitów do realiów.

Polska flota przybrzeżna jest uzależniona w 70 procentach od połowu dorszy. Jeśli nie zostaną w najbliższym czasie przedsięwzięte środki, by odbudować łańcuch pokarmowy - rybacy zapowiadają kolejne protesty.