Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

25 listopada 2013 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk: polską flotę rybacką można odbudować. Potrzebny jest program

Proces złomowania polskich kutrów można i trzeba zatrzymać - tak uważa europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Gróbarczyk.

Polityk w "Rozmowach pod krawatem" zapowiedział, że po wygranych wyborach jego partia uruchomi system, który odbuduje polską flotę rybacką.

- Będzie to program finansowy, podatkowy oraz społeczny. Uda się go stworzyć poprzez przygotowanie odpowiednich ustaw, które będą stwarzały możliwości - mówił Marek Gróbarczyk. - Jeśli będziemy mieli narodowy program rewitalizacji floty rybackiej, to będziemy mogli ją odbudować, tak jak to zrobili Francuzi, Hiszpanie czy Włosi.

Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, na złom trafiło 60 procent floty rybackiej. Za złomowanie kutrów Unia wypłacała wysokie odszkodowania. Kwoty uzależnione są od wielkości jednostki.