Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

12 lutego 2014 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk: przemysł stoczniowy można odbudować zgodnie z unijnym prawem

Przemysł stoczniowy w Szczecinie można budować, dzięki finansowaniu z Brukseli - powiedział Marek Gróbarczyk. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości w "Rozmowach pod krawatem" wyjaśniał, że z takiej możliwości już skorzystali Niemcy.

- Dostałem od komisarza Almuni odpowiedź, że są takie możliwości. Zapytałem na jakiej zasadzie Stralsund i Wolgast dostały dofinansowanie, zgodne z prawem unijnym. Odpowiedział mi, że przez przygotowanie odpowiedniego programu zgodnego z procedurą komisyjną oraz notyfikowaniem tego w komisji. Można udzielać wsparcia dla przemysłu stoczniowego - przekonywał Gróbarczyk.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi swój program gospodarczy w sobotę. Jak zapowiada Gróbarczyk, partia ma m.in. plan odbudowy gospodarki morskiej i narodowy program odbudowy floty rybackiej.

Realizacja programu odbudowy gospodarki ma pochłonąć bilion złotych.