18 lutego 2014 • W regionie • onet.pl / PAPMarek Gróbarczyk: ministerstwo gospodarki morskiej to szybszy rozwój tej gałęzi gospodarki
Utworzenie ministerstwa gospodarki morskiej umożliwi rozwój tej gałęzi gospodarki - przekonywał we wtorek w Szczecinie europoseł PiS Marek Gróbarczyk. Europoseł przedstawił założenia programu PiS dotyczące odbudowy gospodarki morskiej.
Według Gróbarczyka, powołanie ministerstwa gospodarki morskiej jest jednym z głównych celów programu PiS. Jak podkreślił, bez ministerstwa i ministra, który będzie odpowiedzialny za sprawy morskie nie uda się odbudować tej gałęzi gospodarki. "Dziś nikt w kraju nie jest odpowiedzialny za sprawy morskie" - zauważył.
Głównym założeniem programu jest odbudowa gospodarki morskiej w oparciu o przemysł okrętowy - powiedział Gróbarczyk. Jak mówił, finansowanie branży okrętowej umożliwi wieloletni plan. Zachętą do rozwoju branży będzie stworzenie otoczenia legislacyjnego, fiskalnego i organizacyjnego - powiedział.
Zdaniem Gróbarczyka, obecnie funkcjonujące prawo regulujące kwestię żeglugi morskiej jest przestarzałe i niedostosowane do współczesnej konkurencji. Zadaniem stojącym przed PiS jest opracowanie prawnych i ekonomicznych zachęt, które zmienią ten stan - zadeklarował. Chodzi m.in. o nowelizację kodeksu morskiego, ustawy o morskich statkach handlowych czy ustawy o zanieczyszczaniu morza przez statki.
W ocenie Gróbarczyka, żegluga śródlądowa przestała w kraju "całkowicie funkcjonować". PiS chce zrewitalizować śródlądowe drogi wodne, szczególnie zaś Odrę i włączyć ją do Środkowoeuropejskiego Korytarza
Nad infrastrukturą portową do odbioru gazu skroplonego i paliw powinien być wzmocniony nadzór inwestorski i zabezpieczenie przed "wrogimi przejęciami" - uważa Gróbarczyk. Celem PiS jest także jak najszybsze dokończenie terminala LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - powiedział.
PiS chce także odbudować gospodarkę rybacką, chodzi m.in. o stworzenie nowego systemu zarządzania kwotami połowowymi, modernizację floty rybackiej czy wspieranie