Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

4 marca 2014 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk o druzgocącym raporcie NIK dot. sprzedaży polskiej ziemi

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada interwencję w sprawie wykupu polskiej ziemi przez obcokrajowców. Działacze partii złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

To echa raportu Najwyższej Izby Kontroli. Według NIK-u tylko w Zachodniopomorskiem między 2011, a 2013 rokiem firmy z obcym kapitałem kupiły ponad 4,5 tysiąca hektara gruntów. To trzy razy więcej niż wynikało z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

PiS uważa, że rząd stracił kontrolę nad tym, jak dużo gruntów przechodzi w obce ręce. Obcokrajowcy wykupują polską ziemię na potęgę - alarmują politycy Prawa i Sprawiedliwości.


- Raport Najwyższej Izby Kontroli to dowód na to, że państwo zawiodło - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. - To jest akt oskarżenia nie tylko wobec państwa, które tak naprawdę nie spełnia swoich podstawowych ról, ale także wobec wszystkich agend, którymi zarządza Platforma Obywatelska i PSL.

Według działaczy PiS-u, przy sprzedaży ziemi obcokrajowcom dochodziło do korupcji. Politycy chcą, aby sprawę wyjaśnił Prokurator Generalny.

- Składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - mówi europoseł Marek Gróbarczyk.

Zawiadomienie do prokuratury ma trafić jeszcze we wtorek. Jak dodają, wyjaśnień zażądają również na najbliższym posiedzeniu Sejmu od premiera Donalda Tuska.

Według Agencji Nieruchomości Rolnych, która sprzedaje ziemię, problem przejmowania gruntów przez obce firmy przestał już istnieć, a raport NIK-u jest nieaktualny.