Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

26 marca 2014 • Parlament Europejski • Biuro PoselskieMarek Gróbarczyk: „Komisja Europejska powinna zdecydowanie przeciwstawić się inicjatywom zmierzającym do pogorszenia bezpieczeństwa energetycznego”

Poseł do PE Marek Gróbarczyk skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie przekazania gazociągu Opal w użytkowanie rosyjskiego Gazpromu. "Doprowadzi to do całkowitego zaburzenia funkcjonowania wspólnego unijnego rynku energii, jeszcze bardziej uzależniając nas od dostaw gazu z Rosji." - przekonuje europoseł PiS.

Zgodnie z Trzecim Pakietem Energetycznym Gazprom otrzymał wyłączność na 50 proc. przepustowości gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu prowadzącej przez Niemcy do granicy z Czechami. Rura została wybudowana w celu ominięcia Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu. W 2009 roku określono wyjątkowy status Opalu na najbliższe 22 lata i zagwarantowano dostęp do 50 proc. infrastruktury przesyłu gazu tzw. stronom trzecim, czyli konkurencji Gazpromu.

Mimo to Rosja i Niemcy wystąpiły do Komisji Europejskiej z prośbą o wyłączenie gazociągu Opal z zasad przyjętych w 2009 roku, co umożliwiłoby Gazpromowi uzyskanie 100-proc. przepustowości rury. Komisja Europejska ma niebawem wydać decyzję w tej sprawie.

Marek Gróbarczyk podkreśla, że w kontekście bieżącego kryzysu geopolitycznego wywołanego agresywną polityką Rosji na Ukrainie, Komisja Europejska powinna egzekwować założenia przyjęte w ramach Trzeciego Pakietu Energetycznego.


Poniżej treść w wersji oryginalnej mojego zapytania:

Last year the EU and Russia agreed a deal on the use of Germany's OPAL link to Gazprom's Nord Stream gas pipeline. Under the EU's Third Energy Package, Gazprom is under obligation to provide up to 50% of OPAL's capacity to independent suppliers. However, Russia and Germany have asked the EC to grant the OPAL gas pipeline an exemption from Third Energy Package rules. I would like to ask the Commission the following:

1) Is the Commission willing to grant such an exemption?

2) When can we expect a decision by the Commission regarding this matter?