Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

4 czerwca 2014 • W regionie • Polskie Radio SzczecinGróbarczyk: To ważny moment, ale III RP nie jest pasmem sukcesów

To bardzo ważny moment w polskiej historii, który zapoczątkował okres zmian ustrojowych - tak o wyborach sprzed 25 lat mówi Marek Gróbarczyk.

Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości w "Rozmowach pod krawatem" podkreślił jednak, że nie można dziś mówić o pełnym sukcesie.

- Nie podzielam zdania, że Okrągły Stół był okresem świetlanym a III RP to pasmo sukcesów. To nieprawda. Dziś mamy ciężką sytuację, zapaść ekonomiczną, powrót starych ludzi. Nie nastąpiła w Polsce przemiana na tyle mocna, żebyśmy mogli mówić o pełnym sukcesie - podkreślił Marek Gróbarczyk.

W opinii europosła, najwięcej w ciągu ćwierćwiecza stracił region Pomorza Zachodniego. - W naszym województwie chyba najmniej wyciągnęliśmy z okresu transformacji, a najwięcej złego spotkało Pomorze Zachodnie, bo i bezrobocie największe i upadek zakładów - zaznaczył Gróbarczyk.

Zniknęły największe i najważniejsze zakłady. Stocznia Szczecińska, Papiernia Skolwin, Huta Szczecin, Zakłady Przemysłu Odzieżowego DANA. Zniknęło 90 procent zakładów, które działały w 1989 roku.