Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

21 grudnia 2009 • W regionie • Gazeta Wyborcza SzczecinPrawo i Sprawiedliwość pisze program dla Szczecina na wybory samorządowe

Nad projektem pracuje kilkudziesięcioosobowy zespół. Na jego czele stoi szef regionu i były poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński

- Przygotowujemy się już do przyszłorocznej kampanii wyborczej - przyznaje Dobrzyński. - Chcemy pokazać problemy miasta i naszą wizję, jak je rozwiązać.

Program dla Szczecina tworzyć będzie ok. 40 osób. Prace mają się odbywać w trzech zespołach. Pierwszym kieruje radny Tomasz Hinc. Członkowie jego grupy zajmują się takimi tematami jak rozwój Szczecina i jego finanse.

- Największym kłopotem miasta są plany prezydenta Piotra Krzystka i PO, by mocno zadłużyć Szczecin - mówi Hinc. - Według wstępnych założeń rządząca ekipa chce zaciągnąć zobowiązania na 600 mln zł. - To nie sztuka wziąć kredyt, bo dają. Najważniejsze, by te pieniądze mądrze wydać.

Zadaniem zespołu Hinca będzie przygotowanie koncepcji gospodarczego rozwoju miasta. - Przedstawimy wizję, jak powinien rozwijać się Szczecin - mówi Hinc. - Pokażemy, jak rozruszać gospodarkę Szczecina.

Druga grupa zajmie się tematami komunalnymi - stanem dróg, komunikacją miejską, czystością ulic. Jej szefem został szef klubu radnych PiS Leszek Duklanowski. W zarządzie Bartłomieja Sochańskiego (1994-1998) był wiceprezydentem odpowiedzialnym właśnie za sferę komunalną.

- W tej dziedzinie miasto nie jest prowadzone źle, ale może być jeszcze lepiej - mówi Duklanowski. Jego zdaniem niezbędne jest wybudowanie obwodnicy zachodniej, która otworzy inwestorom dostęp do miejskich terenów.

Trzeci zespół pracuje nad diagnozą stanu szczecińskiej oświaty, opieki społecznej, kultury i sportu. Szefuje jej były kurator oświaty i miejski radny PiS Maciej Kopeć.

- Megapropozycji, jak budowa hali widowiskowo-sportowej czy nowej filharmonii, nie będziemy przygotowywać, bo takie inwestycje zgodnie ze swoimi obietnicami rozpocznie chyba prezydent Piotr Krzystek - zastrzega Kopeć. - Chcemy skupić się na rozwiązywaniu podstawowych problemów mieszkańców miasta.

Do takich radny Kopeć zalicza m.in. zbyt małą liczbę przedszkoli. - A jeżeli chodzi o oświatę, to teraz brakuje dialogu między miastem, rodzicami, dyrektorami szkół i związkami zawodowymi - uważa Kopeć.

Szef szczecińskiego PiS Leszek Dobrzyński zapowiada: - Zarysy programu będą już gotowe pod koniec stycznia. Ostatnie szlify w marcu.

Także w marcu PiS zamierza ruszyć z kampanią wyborczą.

- Będziemy informować, jak widzimy Szczecin i jakie propozycje składamy mieszkańcom - mówi Dobrzyński. - To dobry okres, bo tuż przed wyborami nie ma czasu na szczegółowe przedstawianie programu. Jest tylko miejsce na wyborcze hasła.

Tomasz Hinc zachęca: - Czekamy też na propozycję szczecinian co zrobić, by miasto się rozwijało, by mieszkało się w nim lepiej.