Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

28 lipca 2014 • W regionie • niezalezna.plSondażowy nokaut Platformy Obywatelskiej. PiS z ogromną przewagą

Z nowego sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość cieszy się coraz większym poparciem ankietowanych, a przewaga nad Platformą Obywatelską stale rośnie.

Sondaż IBRiS Homo Homini dla „Rzeczpospolitej” to badanie wykonane tuż przed zakończeniem sezonu politycznego w Polsce. Wyniki sondażu to prawdziwy nokaut partii Donalda Tuska.

Chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość deklaruje już 36 proc. respondentów (wzrost poparcia o 5 pkt. proc. w stosunku do badania z 11-12 lipca), tymczasem na PO głosować chce jedynie 25 proc. (w porównaniu z poprzednim sondażem poparcie nie uległo zmianie). Do Sejmu dostałyby się jeszcze tylko dwie partie SLD z poparciem 9 proc. respondentów i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na którą głosować chce 6 proc. Ankietowanych. Pozostałe formacje nie przekraczają progu wyborczego.

Przewaga PiS nad PO jest jeszcze większa, gdy uwzględni się poparcie deklarowane dla połączonych partii prawicy. Przy założeniu, że w wyborach wystartują koalicje prawicowa i lewicowa, poparcie przedstawia się następująco:

PiS + Polska Razem + Solidarna Polska łącznie popiera aż 40 proc. respondentów. PO może liczyć na 24 proc. poparcia, chęć oddania głosu na SLD + Twój Ruch deklaruje 13 proc. respondentów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego cieszy się poparciem 6 proc. ankietowanych, a na PSL chce głosować 3 proc. respondentów.
Sondaż telefoniczny został przeprowadzony w dniach 25-26 lipca na 1100 osobowej, reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.