Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

11 sierpnia 2014 • W regionie • Polskie Radio Szczecin„Odwołamy się od decyzji prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie sprzedaży polskiej ziemi zachodnim firmom”

Zachodniopomorscy politycy Prawa i Sprawiedliwości odwołają się od decyzji prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie sprzedaży polskiej ziemi zachodnim firmom.

Posłowie PiS-u uważają, że transakcje zawierano niezgodnie z prawem i w marcu złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Od śledczych domagali się m.in. ustalenia, kto stoi za procederem.

Prokurator uznał jednak, że nie doszło do złamania prawa. Zdaniem jednego z autorów wniosku, europosła Marka Gróbarczyka, przestępstwo jest ewidentne, a umorzenie sprawy to zachęta dla zagranicznych spółek, które skupują grunty.

- Ziemia z każdym dniem jest wyprzedawana bez kontroli. Wydaje się, że prokuratura podchodzi do sprawy zbyt frywolnie - uważa Gróbarczyk.

Robert Zborowski, szef Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, która odpowiada za przetargi na zakup ziemi, mówi tymczasem, że decyzja prokuratury to dowód na to, że system sprzedaży gruntów jest szczelny.

Według niego, po rozpatrzeniu odwołania decyzja śledczych będzie taka sama. - Każdy ma prawo zgłaszać nieprawidłowości. Natomiast informacje, które są nieprawdziwe musimy dementować - dodaje Zborowski.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli zawiadomienie po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony sprzedaży ziemi przez ANR.

Według NIK, tylko w Zachodniopomorskiem, między 2011 a 2013 rokiem, firmy z obcym kapitałem kupiły ponad 4,5 tysiąca ha gruntów.