Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

21 stycznia 2015 • W regionie • Polskie Radio SzczecinMarek Gróbarczyk krytycznie o planach Polskiej Grupy Energetycznej

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk na naszej antenie w "Rozmowach pod krawatem" krytycznie skomentował plany Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE rozważa ograniczenie działania Elektrociepłowni Pomorzany, która produkuje ciepło dla części Szczecina. To oznacza, że lewobrzeże miasta mogłoby zostać bez ogrzewania.

- To już jest nierealizowanie konstytucji, która tu jest chyba absolutnie gwałcona. Albo to jest sabotaż, albo to jest celowe działanie, albo ten rząd już całkiem zgłupiał, bo chyba tak ostro trzeba powiedzieć - stwierdził Gróbarczyk.

Przedstawiciele PGE zapewniają, że nie ma planów likwidacji elektrociepłowni. Władze spółki rozważają jednak utrzymanie tylko jednego bloku energetycznego na Pomorzanach lub zastąpienie zakładu kotłami olejowymi, ale ciepło wyprodukowane w ten sposób jest bardzo drogie. O tym, że lewobrzeże Szczecina nie pozostanie bez ogrzewania zapewniał również prezydent Piotr Krzystek. Negocjacje w sprawie inwestycji w elektrociepłownię wciąż trwają.