Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

11 stycznia 2015 • W regionie • RIRMSzansa na wzrost zasobów dorsza w Bałtyku?

Istnieje szansa na wzrost zasobów dorsza w Bałtyku; zmiany powinny być widoczne za dwa lata – poinformował Morski Instytut Rybacki. W entuzjastyczne prognozy nie wierzy europoseł Marek Gróbarczyk.

Gróbarczyk zwraca uwagę na konsekwencje polityki UE i polskiego rządu w tym obszarze. Według Instytutu wzrost zasobów ma być spowodowany wlewem wody do Bałtyku, który nastąpił pod koniec roku. Ostatni miał miejsce 11 lat temu. Wymiana wody ma bardzo istotny wpływ na życia w całym Morzu Bałtyckim.

Europoseł Marek Gróbarczyk, były minister gospodarki morskiej, zwraca uwagę, że Morski Instytut Rybacki realizuje wytyczne rządu i wiele razy prognozował mylnie.

- Dodatnia rekomendacja, która trafiła do nas, czyli zmniejszenie wymiaru ochronnego dorsza z 38 do 35 cm, który właśnie był rekomendowany przez Morski Instytut Rybacki pokazuje, że nie bardzo można to traktować w kwestiach ochrony gatunku. Mamy ogromną zapaść dorsza: jest chudy, niedożywiony. To generalnie załamanie wszystkich zasobów Bałtyku, przerwanie łańcucha pokarmowego, ograniczenie kwot połowowych dorsza – to świadczy jednoznacznie, że polityka, w którą również wpisuje się MIB nie jest do końca wiarygodna – ocenia Marek Gróbarczyk.

Brak wlewów do Bałtyku w ostatnim dziesięcioleciu spowodował wiele niekorzystnych zmian w jego ekosystemie. Duże obszary beztlenowe spowodowały zmiany w stanie zasobów ryb, w szczególności dorsza ograniczając m.in. obszar jego występowania.