Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

26 maja 2015 • W regionie • www.andrzejduda.plAndrzej Duda wybrany Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

Według oficjalnych wyników, jakie podała Państwowa Komisja Wyborcza, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej został wybrany Andrzej Duda. Otrzymał 51,55 proc. głosów Polaków. Dziękujemy!

Andrzej Duda w trakcie całej swojej kampanii podkreślał, że prezydent ma służyć narodowi, słuchać i być otwartym. Dlatego też, przypomniał podczas wczorajszego (24.05) wieczoru wyborczego, drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte.

- Drzwi Pałacu będą otwarte dla inicjatyw społecznych, takich, z którymi się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości - akcentował, obiecując, że jego prezydentura nie będzie prezydenturą zamkniętą.

- Ci, którzy zagłosowali na mnie, opowiedzieli się za zmianą i bardzo za to dziękuję. Wiem, bo widzę po wynikach, że opowiedzieli się za mną także ci, którzy wcześniej byli zwolennikami innych kandydatów. Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w naszym kraju w stanie odbudować wspólnotę. Jestem przeświadczony, że możemy być razem i naprawiać nasz kraj - dodał.

Jednak tego ciężkiego zadania „nie zrealizuje nawet sam prezydent i rząd, chociażby nawet najlepiej współdziałali, jeżeli nie będą mieli wsparcia ze strony społeczeństwa, jeżeli nie będzie poczucia jedności, wspólnoty”.

- W demokracji różnimy się w poglądach, bo taka jest jej natura. Jednak przede wszystkim wspólnotę buduje wzajemny szacunek i, daj Boże, także życzliwość, które chciałbym bardzo, żebyśmy w Polsce zaczęli odtwarzać. Tego nam bardzo dzisiaj brakuje. Chciałbym, żeby po tych pięciu latach prezydentury jak najwięcej moich rodaków mogło mówić z przekonaniem: Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków.

Właśnie w tym znaczeniu, że słucha ludzi, że jest dla nich otwarty, nikogo nie wyklucza i nie lekceważy, że robi wszystko, żeby nie było podziałów - mówił.

Andrzej Duda podziękował wszystkim Polakom, którzy poszli do wyborów i zagłosowali na swojego kandydata, swoim wyborcom, a także ustępującemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu oraz całemu sztabowi wyborczemu.