Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności
Brukselska wystawa katyńska. / Fot. Tomasz Kowalski

16 kwietnia 2010 • Parlament Europejski • wiadomosci24.plWystawa o katyńskiej tragedii otwarta w Brukseli

Otwarta w budynku Parlamentu Europejskiego wystawa na temat katyńskiej zbrodni sprzed 70 lat ma szczególnie tragiczny wymiar. Przygotowywana od pół roku, po sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu uzupełniona została o zdjęcia nowych ofiar Katynia.

Polacy w Brukseli wyrazy współczucia i kondolencje słyszą niemal na każdym kroku. Zdjęcia prezydenckiej pary i pozostałych 94 zabitych w lotniczej katastrofie na wystawie katyńskiej to nie jedyny ślad po sobotniej tragedii. Flagi przed budynkiem Parlamentu Europejskiego opuszczone są do polowy masztu. O godzinie 14, w kościele przy Chasse de Wavres miała miejsce żałobna msza. Polscy posłowie odbierają setki maili, których nadawcy ślą słowa wsparcia. W środę odbędzie się specjalna sesja Parlamentu, poświęcona tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wydał specjalne oświadczenie: "To niewyobrażalna katastrofa w skali Europy. Europa poniosła wielką stratę. Polska przeżywa nieopisaną tragedię. Nigdy jeszcze nie zginęło w katastrofie lotniczej w Europie tak wiele osób pełniących najwyższe funkcje państwowe, wybranych przez obywateli zgodnie z regułami demokracji. Pełnili służbę w imieniu obywateli.

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wstrząsającą informację o śmierci mojego przyjaciel i wielkiego polskiego polityka - Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego - człowieka, z którym współpracowałem w trudnych dla Polski czasach w opozycyjnej Solidarności oraz w demokratycznej Polsce w moim rządzie.

Z ciężkim sercem myślę o polskich politykach, urzędnikach państwowych, załodze i wszystkich innych osobach, które byłe na pokładzie samolotu. Zginęli w służbie Ojczyźnie, w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom.

Jako Polak jestem pogrążony w wielkim smutku i żałobie, razem z 38 milionami obywateli naszej ojczyzny.

Jak przewodniczący Parlamentu Europejskiego składam w imieniu wszystkich eurodeputowanych kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom tragicznie zmarłych. Przekazuję wyrazy wsparcia dla wszystkich Polaków i polskich władz."

Brukselska wystawa katyńska. / Fot. Tomasz KowalskiBrukselska wystawa katyńska. / Fot. Tomasz Kowalski