Inżynier i menedżer, były minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, studia podyplomowe, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów. Pracował na statkach zachodnich armatorów jako oficer, a także w firmach transportowych i budowlanych. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego. W Kancelarii Prezydenta RP był ekspertem ds. gospodarki morskiej i bezp. energetycznego. Od listopada 2011 r. w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości (Komitet Polityczny). W PE pracuje już drugą kadencję. Członek ważnej Komisji - Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Więcej

Aktualności

19 maja 2010 • Parlament Europejski • PiSGróbarczyk: Polski rząd sprzedaje Bałtyk

Wczoraj, na forum Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego, odbyła się wymiana opinii z unijną komisarz ds. rybołówstwa Marią Damanaki. Spotkanie poświęcone było przyszłości kwot połowowych w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa.

Pani komisarz Damanaki oznajmiła m.in. jakie uzgodnienia zostały dokonane z ministerstwami ds. rybołówstwa krajów członkowskich UE. Zgodnie z jej słowami, udało się uzyskać zapewnienie, iż Bałtyk zostanie de facto sprywatyzowany. Przedstawiciele polskiego rządu - Kazimierz Plocke i Marcin Ruciński - mieli się zgodzić na handel kwotami połowowymi.

Maria Damanaki zaproponowała także wprowadzenie na Bałtyku sprzedaży kwot połowowych w ramach „programu pilotażowego”.

Zdaniem posła PiS do PE Marka Gróbarczyka, który wziął udział w spotkaniu, „w wyniku podobnych eksperymentów polska flota rybacka została już zredukowana o 40 procent. Obecnie rząd PO planuje likwidację pozostałych ok. 450 jednostek, które nie wylosowały pozwoleń połowowych. W tym celu zaprezentowano przedstawiony przez panią Damanaki program pilotażowy, będący elementem ostatecznego zezłomowania polskiej floty”.

„Ta decyzja jest kuriozalna w świetle generalnego sprzeciwu posłów wchodzących w skład komisji rybołówstwa, organizacji ekologicznych i środowiska rybackiego. W najbliższym czasie zamierzam spotkać się z panią komisarz Damanaki, aby wyrazić sprzeciw wobec tego typu praktyk” - mówił Gróbarczyk.