10 października 2010 • Parlament Europejski • Biuro PoselskieEuropejskie Centrum Obrony Wolności Słowa - inicjatywa Marka Gróbarczyka i Mortena Messerschmidta
W czasie sesji Parlamentu Europejskiego 16. i 17. czerwca br. w Strasburgu miały miejsce spotkania, których celem było powołanie Europejskiego Centrum Obrony Wolności Słowa. Inicjatorami powołania Centrum byli m. in. Posłowie do PE Marek Gróbarczyk (Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) i Morten Messerschmidt z Danii (Europa Wolności i Demokracji). Koordynatorem prac Centrum jest były konsul generalny RP w Strasburgu Dariusz Sobków oraz politolog mieszkający w Strasburgu Zbigniew Stefanik. Siedzibą Centrum Obrony Wolności Słowa jest Strasburg.
Celem ośrodka jest zbieranie i udostępnianie opinii publicznej informacji na temat mobbingu stosowanego wobec dziennikarzy i osób życia publicznego, którzy w swojej pracy zawodowej spotkali się z przykładami represji zawodowych, środowiskowych, a także finansowych i sądowych, po tym gdy odważyli się stanąć w obronie tradycyjnych wartości patriotycznych lub np. zrealizować filmy dokumentalne poruszające drażliwe sprawy historyczne.
Na pierwsze spotkanie publiczne w Strasburgu zaproszono polskich dziennikarzy - Ewę Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego, którzy po emisji w Polsce filmu "Solidarni 2010" (w maju br.) spotkali się z przykładami wrogości i ostracyzmu. Zwrócono także uwagę na represje finansowe, którym ostatnio poddany został redaktor Grzegorz Braun, autor dokumentalnego filmu o W. Jaruzelskim.
Redaktor Ewa Stankiewicz podała przykład odłożenia "na półkę" filmów dokumentalnych na temat funkcjonowania mediów w III RP, gdyż mogą one stanowić zagrożenie dla tzw. poprawności politycznej, dominującej w życiu publicznym.
Podczas kolejnych spotkań Centrum Obrony Wolności Słowa Koordynatorzy prac Centrum zamierzają przedstawić m.in. przykłady podobnych działań wobec dziennikarzu z Ukrainy, Danii oraz Turcji.